Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Kiralama davalarında zorunlu arabuluculuk dönemi başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Tunç, yüzde 25’lik kira artışına son veren düzenlemeyi hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl Borçlar Kanunu’na eklenen geçici madde ile konut kiralama sözleşmelerinde yıllık kira artışı azami yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. TBMM’de yapılan yasal düzenleme ile bu süre 1 Temmuz’dan itibaren 1 yıl daha uzatılmıştı. Konut kiralama sözleşmelerinde ise yıllık kira artışı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25’i geçemeyecek.

Tüketici davalarında uygulanan iş hukuku davaları, ticari davalar ve zorunlu arabuluculuk davaları arasında 1 Eylül tarihinden itibaren kira davaları, kat mülkiyetinden doğan davalar, mahalle hukukundan doğan davalar ve iştirakin ortadan kaldırılmasına ilişkin davalar yer almaktadır. Kira uyuşmazlıklarının mahkemeye gitmeden arabuluculuk yoluyla çözülmesi, tarafların daha az masrafla, daha hızlı ve daha barışçıl bir yöntemle uzlaşmasını sağlayacaktır. Bu durumda mahkemelerin iş yükü de azalacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu