Haber

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’dan muhalefet ile müzakerelere destek

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro, Meksika’nın konut sahipliğinde muhalefet ile yarım kalan müzakerelerin yine başlayacak olmasını desteklediklerini belirtti.

Devlet Başkanlığı radyosuna konuşan Maduro, ülkenin el konulan kaynaklarının geri kazanılması için muhalefet ile diyalog sürecinin tekrardan başlayacağını duyurdu.

Maduro, diyaloğa her vakit hazır olduklarını vurgulayarak, “Tek taraflı zorlayıcı enstrümanlarla bizden kaçırılan milyarlarca doların bir kısmını kurtarmak için birkaç aydır komisyonlarla çalışıyoruz.” dedi.

Kaynakların geri kazanılması halinde ülkenin muhtaçlık duyduğu dallara yatırım yapacaklarını söyleyen Maduro, “Elektrik, su, sağlık, eğitim alanlarına ve sağanak yağışlar nedeniyle yıkımların meydana geldiği yerlere yatırım yapılacak.” diye konuştu.

Maduro, muhalefet ile diyalog sürecinde Venezuela’nın el konulan kaynaklarının önemli bir yer tutacağını ifade etti.

“Donald Trump hükümeti bizi işgal edecekti”

Venezuela’ya müdahale etmek isteyen bir bölümle müzakere yaptıklarını lisana getiren Maduro, “Donald Trump hükümeti bizi işgal edecekti. Oysaki barış her zaman bizim limanımız oldu. Diyalog, anlayış ve uyum Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Anayasasının vazgeçilmez yoludur.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Meclis Lideri ve hükümet delegasyonu lideri Jorge Rodriguez de sağduyulu olarak gördükleri muhalefetin bir bölümüyle bir müddettir görüştüklerini belirtti.

Hükümet ile muhalefet temsilcilerinin 17 Ekim 2021’de yeniden bir araya gelmesi beklenirken Venezuelalı Alex Saab’ın ABD’ye teslim edilmesi üzerine iktidar görüşmelerden çekilme kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu