Yaşam

Meğer Sonu Başka Bir Sahnede Görmüşüz: Akıl Oyunlarından Dövüş Kulübüne Final Hakkında Spoiler Veren Filmler

Bazı yönetmenler belirli sahnelerde filmlerinin finaliyle ilgili ipuçları verirler. Dikkatli izleyiciler bu ipuçlarını yakalayabilirken, birçok izleyici bu ince detayları gözden kaçırıyor. Film sahnelerinde ustalıkla gizlenen bu ipuçlarını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı öneririz. İşte sizi şaşırtacak ve bazı sahnelerinde finali hakkında ipucu verecek 21 film.

1. Shutter Adası / Zindan Adası (2010)

Chuck ve Teddy’nin adaya vardıklarında sahnede silahlarını bırakmış halleri, sinemanın finali hakkında ipucu veriyor. Chuck silahını kılıfından çıkaramaz. Bu sahne; dedektif olmadığını, eline hiç silah tutmamış bir insan olduğunu gösterir. Aslında, Chuck bir doktordur.

2. Örümcek Adam 3 / Örümcek Adam 3 (2007)

Harry, Green Goblin kostümüyle Peter Parker’a saldırdıktan sonra bayılır ve bayılır. Peter ve Mary Jane onu hastanede ziyaret ettiğinde yeniden arkadaş olurlar. Hemşire çok tatlı olduklarını söylediğinde, Harry “Onlar için ölürüm” diye cevap verdi. diyor. Böylece kendi ağzıyla kendi sonunu itiraf etmiş olur.

3. 3D Testere / 3D Testere (2010)

Bobby karakterinin düzenlediği hayatta kalanlar buluşmasında bir anda ortaya çıkan Gordon karakteri, filmin finali hakkında ipucu veriyor. Çünkü kimse sebepsiz yere filmlerde görünmüyor. Filmin sonunda Gordon’un testere ile iş birliği yaptığı ortaya çıkınca tanışma sahnesinde verilen ipucu da böylece anlaşılmış oluyor.

4. Ölülerin Shaun’u / Zombilerin Şafağı (2004)

Filmin başındaki bir sahnede, Danny’nin Shaun’a ertesi gün ne yapacağı hakkında söylediği her şey filmin özüdür. Bloody Mary kokteyli ile içmeye başlayacağını söylüyor. Zombiye dönüşen ve onlara saldıran kişinin adı Mary’dir. Daha sonra King’s Head’den bir ısırık alacağını söylüyor. Shaun’un üvey babası boynundan ısırılır. Bu uzun konuşmada sinemanın birçok sahnesine göndermeler yapılıyor.

5. Kumarhane Kraliyet (2006)

Filmin girişinde Vesper Lynd karakterini canlandıran oyuncu Eva Green, hem kupa kızı hem de maça kızı olarak karşımıza çıkıyor. Maça kızı ihaneti ve aldatmayı, kupa kızı aşkı temsil ettiğinden, Vesper Lynd’in gerçekte neler yapabileceği hakkında bilgi verilir.

6. Prestij (2006)

Prestij sürpriz sahnesiyle efsane bir sinema olsa da aslında iki sahne finali hakkında ipucu veriyor. Alfred’in bir anda ortadan kaybolup tekrar ortaya çıktığı gösteri herkesi şaşırtıyor. Filmin finalinde sahnenin diğer tarafından çıkan kişinin Alfred değil ikizi olduğu anlaşılır. Kafesiyle birlikte ezilmiş kuş sahnesinde küçük çocuk daha sonra ortaya çıkan kuşun başka bir kuş olduğunu anlar. Çocuk: “Bu o kuş değil, kardeşi. O kuş nerede?’ diye sorar Alfred şaşırarak. Üstelik Alfred’in rakibi Robert, günlüğünde olayların “ben” dilinden çok “biz” dilinde yazılmasına dikkat etmez.

7. Truman Gösterisi (1998)

Filmin ilk sahnelerinden birinde üzerinde D vitamini yazan küçük bir şişe karşımıza çıkıyor. Bu aslında izleyiciye ipucu veren bir detay. İnsanlar güneş ışığından gerektiği gibi yararlanamadığında bu vitamini almak zorunda kalıyor. The Truman Show finalinde de anlaşıldığı üzere sinemada güneş ışığı dahil her şey geçersizdir.

8. Biz / Biz (2019)

11 sayısı filmin birçok sahnesinde karşımıza çıkıyor. İlk sahnelerden birinde Adelaide, doğum günü hediyesi olarak 11 yazan bir tişört alır. Başka bir sahnede Adelaide, üzerinde “Yeremya 11:11” yazan bir tabelayla kıyıda bir adamla karşılaşır. Bu sahnede İncil’den bir gönderme var, o. İncil’deki ilgili ayet, ‘Onların üzerine, içinden çıkamayacakları bir yıkım getireceğim’ şeklindedir. durumunda. Yani daha filmin başında karakterlerin büyük bir felaketle karşı karşıya kalacağı anlatılıyor.

9. Ayrıldı (2006)

Martin Scorsese, bu Oscar ödüllü sinemada haç sembolünü kullanmıştır. Sinemada haçı andıran bir şey gördüğünüzde yakın zamanda kanlı bir olayın yaşanacağından emin olabilirsiniz. Bu yöntemin kullanıldığı ilk sinema 1932’de vizyona giren “Yaralı Yüz” olmuştur. Yaralı Yüz’ün yönetmenleri haç sembolünü de kullanmışlardır.

10. Toplam Geri Çağırma (1990)

Bu filmi izleyenlerden bazıları; Bazıları mutlu sonun gerçek, bazıları ise rüya olduğunu düşündü. Filmin başında ana karakter Douglas, Geri Çağırma Şirketi’ni ziyaret eder. Şirket çalışanı, Douglas’ın hafızasına kazınmış programı yüksek sesle okur. Bu arada, “Mars’ta mavi gökyüzü.” diyor. Sinemanın son sahnesinde Mars’ta gökyüzü maviye dönüyor.

11. Kuzuların Sessizliği (1991)

Filmin ana karakteri Dr. Lecter, Clarice ile yaptığı sohbette bakla ve Chianti şarabı ile ciğer yemekten bahsediyor. Dr. Lecter burada tehlikeli ve akli dengesi yerinde olmayan suçlular tarafından alınması gereken bir ilacı ima ediyor. Ancak bu ilaçlar; ciğer, bakla ve şarapla geçimsizdir. Dr. Lecter, Clarice’e ve izleyicilere artık ilaçlarını almadığını ve koşacağını ima eder.

12. Testere (2004)

Filmin başında John Kramer birkaç saniyeliğine hastane odasında gösteriliyor. Bu sahnede sağdaki masada bir çizim belirir. Çizim, berbat adamın kurbanları için kurduğu ölümcül tuzaklardan birini tasvir ediyor. Bu, filmdeki kötü adamla ilgili bariz ipuçlarından biri.

13. Dövüş Kulübü (1999)

Filmin bir sahnesinde Anlatıcı, babasının altı yıllığına başka şehirlere gitmesinden ve bir aile kurmasından bahsediyor. Tyler Durden, bu sözler üzerine Anlatıcı’nın babasının bir zincir marka kurduğu yorumunu yapıyor. Filmin sonunda seyirci Tyler’ın farklı şehirlerde dövüş kulüpleri kurduğunu öğreniyor.

14. Çığlık (1996)

Çığlık filminin ilk sahnesi aslında katilin gerçek kimliği hakkında ipucu veriyor. Bu sahnede filmdeki oyuncuların ayakkabılarına bakıldığında Billy ve Stu siyah çizmeler giyiyor. Ghostface filminin kurgusal karakteri, film boyunca türünün tek örneği çizmeler giyiyor.

15. Encanto (2021)

Bu uzun metrajlı animasyon filmin bir sahnesinde, Bruno uzak balkonda, Dolores ve Mirabel’in arkasında belirir. Filmdeki bu detay, Bruno’nun uzun süredir evde saklandığını gösteriyor.

16. Karışık (2010)

Rapunzel masalının hayatını konu alan bu animasyon film hakkında fikir sahibi olmak için filmin açılış sekansındaki yatağın üzerindeki oyuncaklara bakmak yeterli. Bu sahnede Rapunzel’in atı Maximus, bukalemun Pascal ve sinemanın sonraki sahnelerinde yer alan ördek gibi masalın bazı bölümlerini betimleyen görüntülere yer verilir.

17. Güzel Bir Akıl / Akıl Oyunları (2001)

Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayatının anlatıldığı filmin bir sahnesinde Marcee bir kuş kümesinin ortasından geçiyor ama kuşlar onun varlığına tepki vermiyor. Bu nedenle, sahnenin John’un şizofrenisinden kaynaklanan bir halüsinasyon olması amaçlanıyor.

18. Ziyaret (2015)

Filmin bir sahnesinde Pop Pop’un gömleği ve bant elbisesinin bol olduğu görülüyor. Bu sahne, filmdeki büyükanne ve büyükbabaların çocukların gerçek büyükanne ve büyükbabaları olmadıklarını ima ediyor.

19. Palm Springs (2020)

Filmde Nana’nın diyalogları aslında onun değerli bir karakter olduğunu anlatıyor. Nana’nın “Hayatımda tahmin edemeyeceğin kadar çok düğün gördüm.” ve o ve Nyles’ın Palm Springs’ten ayrılmaya çalıştıkları gün, “Sanırım yakında gideceksin.” onun dediği gibi Bu satırlar, Nana’nın döngüden çıkmaya çalışmadığını ve zaman döngüsünün bir modülü olduğunu gösteriyor.

20. İpucu / İpucu (1985)

Filmin yemek yeme sahnesinde aşçı mutfak penceresinden misafirlere bakmak için döndüğünde Wadsworth, Bayan Peacock’ın önüne geçerek aşçının görüşünü engelliyor. Wadsworth aslında Bayan Peacock’ın eski aşçısını görmesini ve onun evde olduğunu bilmemesini sağlamaya çalışıyor.

21. Parlama (1980)

Overlook Hotel dışarıdan çok büyük görünse de otelin içi pek öyle değildi. Bazı sinemaseverler, otelin eskizlerini ve haritalarını çizerek, dış ve iç mekanın hiç uyuşmadığını anlatmaya çalıştılar. Sinemanın yönetmeni Stanley Kubrick, olaylara sinemanın kurgusal karakteri Jack Torrance’ın gözünden baktığını söyledi. Jack Torrance otelde vakit geçirdiğinde çılgına döner. Biz de film boyunca oteli Torrance’ın gözünden izliyoruz. Dışarıdan bakıldığında büyük, içeriden bakıldığında küçüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu