Ekonomi

Eskişehir’de Semt Pazarında Fiyatlar Yüksek, Vatandaş Şikayetçi

MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir’de alışveriş yapmak için mahalle pazarına gelen vatandaşlar fiyatların yüksek olmasından şikayetçi oldu. Eskişehirli bir vatandaş, “Pazar can yakıyor. Yaklaşamazsınız. Mazotta 36-37 lira. Çiftçi ne yapsın? Ben pazarda yarım kilo aldım. Öldük. Her şeye boğulduk. boğazında düğüm.”

TÜRK-İŞ Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 11 bin 658 TL, yoksulluk sınırını 37 bin 974 TL olarak açıkladı. TÜRK-İŞ’in hesaplamasına göre gıda aylık enflasyonu Temmuz’da yüzde 12,38 oldu.

“YETİŞEMİYORUZ, PARA YETERLİ DEĞİL”

Eskişehir’de kurulan mahalle pazarına alışveriş yapmak için gelen vatandaşlar, fiyatların yüksek olmasından şikayetçi oldu. Pahalı olduğu için alışverişi kıstığını anlatan Arife Çelik, “Pazara yeni geldim. Pazarcıya zor, bize de zor. Alıyoruz, sınırlıyoruz. İki tane kazanırsam.” kilo, bir kilo alıyorum.

Mehmet Özdere ise “Pazar can yakıyor. Yaklaşamazsınız. Mazot 36-37 lira. Buğday 4 lira. Çiftçi ne yapsın? Ben pazardan yarım kilo aldım. öldü. Her şeyde boğuluyoruz. Boğazda boğuluyoruz.”

“TEK YEMEK ALIYORUZ”

Mehmet Emin Mercan, marketten sadece bir öğün yemek alabileceklerini söyledi. “Fiyatlar pahalı. Bamya 60 lira, kavun 60 lira. Ucuz olsun istiyoruz.

Pazardan yarım kilo eser alabileceklerini belirten Münire Mercan, “250 lira kesinlikle yetmez. Eskiden birer kilo alırdık, şimdi yarım kilo alıyoruz. Zaten meyve alamıyoruz. Sadece karpuz aldık, incir 60 lira, almamız mümkün değil.”

“VATALILAR SORUYOR, HEMEN GERİ DÖNÜYOR”

Geçen yıla göre işlerinin azaldığını anlatan pazarlamacı İbrahim Koca, geçen yıl patatesin 7,5 lira olduğunu, bu yıl 15 liraya çıktığını söyledi. Koca, “İşler iyi. Bazı sıkıntılar var ama inşallah çözülür. Satışlarda sıkıntı var. Önceki yıllara göre satışlar azaldı. Satışlar yarı yarıya düştü. Çiftçinin geliri yok. Kazancımız yok” dedi. Vatandaş soruyor, pahalı diye hemen geri dönüyorlar, bir kilo alıyorlar, “Yarım kilo alıyorlar. Ne kadar alırsa alsın üç kilo alıyor. Geçen sene 7.5 lira olan patates bu sene 15 lira; yüzde 100 arttılar. Mazot fiyatına gelince yansıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu