Ekonomi

“Elektrikte tüketiciler esnek tüketimlerini ihale yoluyla satabilecek”

Bloomberg HT’ye konuk olan Türkiye’nin Güç Zirvesi Lideri Mustafa Karahan, elektrik yatırımlarında 2024 yılına ilişkin beklentileri değerlendirdi.

Karahan, Türkiye’nin fiyat ne olursa olsun arz güvenliği açısından zayıf kalmayacağı bir garanti ortamında olduğunu belirterek, “Siyasi açıdan bu dengenin korunması çok önemli. Özellikle doğalgaz tarafında Türkiye bir geçiş noktasından ticaretin yapılabileceği bir merkeze doğru evriliyor. Türkiye’yi enerji üssü haline getirmek için önemli bir stratejimiz ve çalışmalarımız var” dedi.

EPİAŞ’ın bu konuyla ilgili hazırlıklarını tamamladığını belirten Karahan, “Şu anda alt yapısı hazır çalışan bir Borsamız var. Ancak bunun daha uluslararası bir borsa haline gelmesi için özellikle doğal gaz tarafında arz ve talebin artması gerekiyor” dedi. Oyuncu sayısının da artması gerektiğini belirten Karahan, mevcut EPİAŞ’ın işlettiği piyasadan farklı olarak bu piyasanın Türk Lirası değil döviz cinsinden çalışması gerektiğini vurguladı.

Karahan, elektrik tarafında büyük tüketicilerin artık esnek elektriğini nakite çevirebilecekleri bir sisteme geçiş yapabilecekleri konusunda şunları söyledi:

“Tüketicilerin de piyasa katılımcısı olması gerektiği yönünde bir görüş var. Bu Avrupa’da ve dünyanın diğer ülkelerinde kullanılan bir şey. Özellikle bu yıl yayımlanan talep katılım kanununun yasalaşması bunun çok önemli bir parçası olacak. Elektrik tarafında ise artık büyük tüketicilerin esnek elektriğini nakite çevireceği bir sisteme geçiyoruz. Güç verimliliği bizim için en değerli kaynaklardan biridir. Şu anda bunu tam olarak kullanamıyoruz. EPDK ve bakanlıktan gelecek ikincil maddenin ardından bunun ayrıntılarını yönetmelikte bekliyoruz. “Tüketicilerin esnek tüketimlerini ihale yoluyla satmalarını sağlayacak formülün önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde başlayabileceğinin müjdesini verebiliriz.”

koycegiz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu