Haber

Boğaziçi direnişi 1030’uncu gününde

DUVAR – 2 Ocak 2021’de Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Direnişin 1030’uncu gününde Boğaziçi akademisyenleri bir araya gelerek rektörlük binasına sırt çevirerek, Bulu’nun ardından rektör olarak atanan Naci İnci’yi protesto etti.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenlerinin 30 Ekim 2023’teki 699’uncu nöbetinde şu açıklamalar yapıldı:

”Bugün 30 Ekim 2023 Pazartesi. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direniş 34. ayını dolduruyor. Bu hafta direnişin 148. haftası; Bugün direnişin 1030. günü.

Naci İnci’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına ilişkin 30 Temmuz 2021’in yedi yüz doksan beşinci gününde şeffaf olmayan bir şekilde ilgili kurulların hiçbirine danışılmadan, vasiyet dikkate alınmadan yapılan destek oylamasında Kurum toplantısında akademisyenlerin yüzde 95’inin İnci’nin Matematik bölümü adaylığına karşı olduğu açıklandı. Yarı zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı dönem ortasında herhangi bir gerekçe göstermeksizin görevden almaktan yedi yüz on dördüncü, kendisine karşı açılan davada idare mahkemesinin bu işlemi hukuka aykırı bularak iptal etmesinden üç yüz altmış dördüncü, Ravichandran’ın havaalanında ülkeye girişinin engellenmesi için elli yedi; Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Tolga Sütlü’nün asılsız ilişkiler nedeniyle başlayan dönemin ardından görevden alınmasının üç yüz yetmiş sekizinci yıl dönümü; “Daha önce iki kez görevden alınan ve mahkeme kararlarıyla iki kez işe iade edilen Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde tam zamanlı öğretim görevlisi olan Can Candan’ın üçüncü ihraçının yüz sekizinci günüdür.”

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 1030. kez saat 12.15’te #Kabul EtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek rektörlük binasına döndü.

Nöbet sırasında akademisyenler, “Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite”, “1000 Defa Söyledik”, “Kabul Etmiyoruz”, “Vazgeçmiyoruz” yazılı pankartlar ve Tolga Sütlü’nün “#” yazılı fotoğrafını taşıdı. Kabul EtmiyoruzVazgeçmiyoruz”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu