Haber

Akbelen Ormanı’nda koruma altına alınan maden sahası için dava açılacak

Haberler: SERCAN EMRE IKE – Kamera: MEHMET MEHMETLİOĞLU

Akbelen Ormanı’nı korumak için nöbet tutan köylülerden Naime Yorulmaz, “2 yıldır buraya gidiyoruz. Evden çıkıp çalışıyoruz burada bekliyoruz. Neden bizi buradan çıkarıyorlar? Bu bizim yerimiz, burası onların değil, bırak gitsinler, istemiyoruz, istemiyoruz, “Bu jandarmaları bize karşı koyanları istemiyoruz, gitsinler buradan” diye konuştu. Avukat İsmail Hakkı Atal ise YK Enerji’nin “verdiği zarardan” dolayı dava açacaklarını belirterek, “Bu şirket hakkında kamu düzenini bozmaya yönelik terör faaliyetinden suç duyurusunda bulunmayı planlıyoruz. Anayasa’nın 3. maddesinde “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü” yer almaktadır.

Muğla Milas ilçesine bağlı İkizköy mevkiindeki Akbelen Ormanı’ndaki maden sahasını genişletme hedefiyle ağaç kesimi yedinci gününde devam ediyor. İkizköy halkı ve çevreciler kesime karşı nöbetlerini sürdürüyor.

Naime Yorulmaz, İkizköy, ANKA Haberler Acentesine yaptığı açıklamada, “Bu çamlar kesilip bu topraklar alınsın. 4 yıldır burada uğraşıyoruz. Akşamları evimde yalnız kalıyorum. Eşim” diyerek vatandaşlara çağrıda bulundu. burada nöbet tutuyor gece nöbet tutuyor burada gündüz nöbet tutuyoruz 2 yıldır buraya gidiyoruz evimizden çıkıp çalışıyoruz burada bekliyoruz neden bizi buradan çıkarıyorlar bu yer bizim, burası onların değil. Bırakın gitsinler, istemiyoruz. Bize karşı bu jandarmaları dikenleri istemiyoruz, gitsinler buradan.” dedi.

Çevreci Avukat İsmail Hakkı Atal türkiye İç hukukun bittiğini ve işlemediğini vurgulayan . Anayasa’nın 169. maddesi ‘Devlet ormanlarına zarar verecek hiçbir işleme izin verilmez’ diyor.

“ADALET BAKANLIĞI ÖNÜNDE CEPİMİ YAKACAĞIM”

Anayasa’daki hükme rağmen maden sahasına yapılan kesintilerin durdurulması için dava açtıklarını kaydeden Atal, “Bir atıcı bilirkişi heyetinin, hata yapan bir bilirkişi heyetinin olağandışı raporuna istinaden, maden sahasına yapılan kesintilerin durdurulmasını kaldırdılar. İcra kararıyla buraya gelip ormanı kesti.Bu orman gittikten sonra,burada mayın açılırsa gidip adalet bakanlığının önünde cübbemi yakacağım.Ey halkım şimdi diyeceğim. türkiye Hukuk mukuk . Yargıdan, mahkemeden boşuna umut bağlamayın, kendinize iyi bakın’ dedi.

türkiye Burası . Uluslararası hukukta yapacak işlerimiz var. Nihat Özdemir, İbrahim Çeçen ve Orman Genel Müdürü hakkında insanlığa karşı suç işlemekten Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunmayı planlıyoruz. Adil yargılanma hakkının ihlali nedeniyle AİHM’ye başvurmayı düşünüyoruz. Şu an iç hukukta tarihe not düşecek bir şey yapılmayacağını biliyorum, Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağım. İklim krizi, gıda kıtlığı, sel, toprak kayması, sıcak hava dalgası gibi doğal afetlerin yaşandığı bu dönemde, Anayasa’nın 3. maddesinde yer alan ‘Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü’ kavramı fiziki son olarak algılanamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Fiziki sınırları içindeki doğal, kültürel ve ekolojik varlıkların tümü olarak algılanmalıdır.

YK Enerji’ye ait termik santrallerin madenden elde edilen ticari kazancın 100 katı kadar halka zarar verdiğini belirten Atal, “Bu termik santraller faaliyete geçtiğinden bu yana 68 bin kişiyi öldürdü. Bu süreçte öldürdükleri insanlar, yaptıkları sağlık harcamaları. sebep olduğu, 200 bin dekar tarım arazisi ve bu şirketi Anayasa’nın 3. maddesinde yer alan “devletin ülkesi ve milletiyle ayrılmaz bütünlüğünü” ortadan kaldırmaya yönelik terör faaliyetinden, zeytinlik ve zeytinlikleri yok edeceğinden şikayet etmeyi planlıyoruz. Yıllık 5 milyar dolar turizm geliri olan Bodrum’un su kaynakları da su kaynaklarıdır” dedi.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu