Haber

2. Uluslararası Ahi Evran Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi Kırşehir’de başladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) konut sahipliğinde düzenlenen 2. Milletlerarası Ahi Evran Tıp ve Sıhhat Bilimleri Kongresi başladı.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki kongrenin açılışında, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan gibi ülkelerin alternatif ve tamamlayıcı tıbbın başarıyla yapıldığı coğrafyaların başında geldiğini söyledi.

Tamamlayıcı tıbbı uygulayan Hindistan, İran, Çin gibi ülkelerle etkileşim halinde olduklarını, Anadolu’da da üretilen ve geliştirilen bilginin Orta Asya’dan gelen birikimle birleştirildiğini vurgulayan Buhara, kongrenin ülke, insanlık ve sağlık camiası için yeni gelişmeler ve ufuklar açacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise geleneksel, tamamlayıcı ve entegratif tıp uygulamalarının değerlendirileceği kongrede, 30’dan fazla oturum yapılacağını söyledi.

Alanında uzman 200’e yakın bilim insanının tecrübe ve bilgilerini paylaşacaklarını vurgulayan Karakaya, şunları kaydetti:

“Kırşehir kendisinde bir öz kaynağa, altında bir hazineye sahip. O hazine termal su dediğimiz, bugün birçok tedavide kullanılan, insan sağlığına faydası dokunan ve enerjisi ile faydalanabildiğimiz bir kaynaktır. Şu an da 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemize Ankara’dan, Kayseri’den de hasta alıyoruz. Burada termal tedavinin yanı sıra geleneksel ve tamamlayıcı tıp anlamında da, kupa, fitoterapi, hidroterapi, ozon, akupunktur ve sülük tedavisi ile hizmet veriyoruz. Amacımız, bu bölgede, bu alanda tedavi vermek hem de sertifikasyonunu yapmaktır. Uzmanlaşan insanlarımıza da katkı sağlayacağız. 18’e yakın hocamıza da sertifika aldırdık. Amacımız bilimsel bilgi ile test edilmiş ancak geleneğimizden olan Anadolu tıbbını, güvenerek ve inanarak, insan sıhhatini riske etmeden, alternatif olarak sunmaktır.”

DSÖ Türkiye Ofisi Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder de klâsik ve tamamlayıcı tıbbın, bilhassa kronik hastalıkların önlenmesi, yaşlanan toplulukların sıhhat gereksinimlerinin karşılanmasında kıymetli bir sıhhat modeli olduğunu anımsatarak, klâsik ve tamamlayıcı tıbba ilginin canlandığını aktardı.

KAEÜ Rektör Yardımcısı ve Koordinatör Kongre Lideri Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil ise kongre kapsamında, klasik tıbbın yanı sıra İbn-i Sina’dan bugüne oluşan tıp anlayışı ile Ahi Evran ve Ahilik’in tıp bağının ele alınacağını söyledi.

Kongre 19 Kasım’da yapılacak oturumlarla tamamlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu