Ekonomi

Yüzde 25’lik kira artış limiti ev sahiplerine uzatılacak

ensonhaber.com

Ev sahiplerinin uyguladığı fahiş fiyat artışları milyonlarca kiracıyı mağdur etmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu durumu analiz etmek için harekete geçti ve kira bedellerine yüzde 25 sınırlaması getirildi.

TRT Haber’in konuğu olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu düzenlemenin uzatılacağını söyledi.

Kira artış limiti düzenlemesi uzatılacak

Konut kira artışını sınırlayan düzenlemenin 2023’ün 7’nci ayına kadar geçerli olduğunu hatırlatan Kurum, 7’nci aydan sonra uzatacaklarını, piyasa koşullarının ortalama bir kelime üzerinde olması durumunda vatandaşı koruyacaklarını söyledi.

Kira artışları %25 ile sınırlandırıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, konut kira artışlarının bir önceki kira yılı bedelinin yüzde 25’ini geçmemesine ilişkin düzenleme Haziran 2022’de kabul edildi.

“Arzı artırmak için çalışıyoruz”

Kiralık konut fiyatlarındaki artışlarla ilgili de konuşan Bakan Kurum, arzın talep doğrultusunda artması durumunda bu durumun dengeleneceğini belirterek, TOKİ’nin bu konudaki rolüne dikkat çekti.

“Deprem riskini ortadan kaldırmak ve vatandaşın konut sahibi olması için toplu konut üretiyoruz. Bir yandan piyasayı fiilen dengeliyoruz. 250 bin sosyal konut ile ilk konutunu alacaklara da kredi veriyoruz. Bunlar hepsi arzı artırmaya yönelik çabalardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu