Haber

Yunan Lobisinin ABD’deki Hamas Saldırısı: “Türkiye ile İlişkiler Araştırılmalı”

ABD Kongresi Yunan Dostluk Grubu eşbaşkanları Chris Pappas ve Gus Bilirakis, ABD Dışişleri Bakanı’na ayrıntılı bir mektup yazarak ondan Türkiye ile Hamas arasındaki bağları araştırmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’e yazılan mektupta ayrıca Hamas ile Türkiye arasındaki siyasi, lojistik ve mali ilişkilerin kesilmesi için harekete geçilmesi talep ediliyordu.

Voa Türkçe’de yer alan habere göre; Mektupta, ‘ABD hükümetini, Hamas’ın İsrail’e karşı vahşi terör eylemleri gerçekleştirmesine olanak sağlayan Türkiye ile Hamas arasındaki siyasi, lojistik ve mali temasları kesmek için tüm diplomatik ve ulusal güvenlik araçlarını kullanmaya çağırıyoruz. Bu bağlamda Türkiye’nin Hamas’a karşı derhal ve tereddütsüz harekete geçmesini talep etmenizi rica ediyoruz.’ ifadelerine yer verildi.

Mektupta, AK Parti’nin Hamas’ın içinden çıktığı Müslüman Kardeşler ile ideolojik bağlarını sürdürdüğü, Erdoğan’ın her zaman Yahudi karşıtı açıklamalarda bulunduğu ve Başbakan Binyamin Netanyahu’ya “Hamas terör örgütü değildir” diyerek ‘örgütü açıkça savunduğu’ belirtildi. “

Mektupta, Ankara’nın Hamas’a verdiği desteğin kelimelerin ötesinde olduğu hatırlatılarak, ABD’nin bu konuyu olması gerektiği gibi dikkate almaması eleştirildi. “Cumhurbaşkan Erdoğan, Türkiye’yi on yılı aşkın bir süredir Hamas’ın sığınağı haline getirdi ve uzmanlar Türkiye’yi “Gazze” olarak tanımladı. Burayı “Hamas’ın üssünden sonra ikinci büyük üssü” olarak nitelendirdi. Açıklamada, “Türkiye, 2012 yılından bu yana Hamas’ın askeri kanadına İstanbul’da ev sahipliği yapıyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu