Haber

Terör zanlısı Londra’da kaçtı

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wandsworth Hapishanesi’nden çarşamba sabahı firar eden terör zanlısı eski asker Daniel Abid Khalifa hâlâ yakalanamadı. Polis, Halife’nin hapishane personelinden yardım almış olma ihtimalini araştırıyor.

Londra Polis Şefi Mark Rowley, Halife’nin kaçışının anlık bir fırsatçılık değil, “iyi planlanmış” ve “çok endişe verici” bir gelişme olduğunu söyledi.

Ülkenin havalimanları ve limanları, hapishaneye malzeme sağlayan bir kamyonun altına kendini bağlayarak kaçan 21 yaşındaki Halife’nin bulunması konusunda alarma geçirildi.

Polis dün gece helikopterleri harekete geçirerek cezaevinin 8 kilometre uzağında oldukça geniş bir yeşil alan olan Richmond Park’ta arama yaptı. Ancak görünen o ki bu arama belirli bir istihbarata dayanmıyor.

Güvenlik uzmanları ve emekli polisler, Halife’nin yıllarca askeri eğitim aldığına dikkat çekiyor.

2019 yılında İngiliz ordusuna katılan Khalifa, Ocak ayında “terör eylemi hazırlığı” ve “İran adına bilgi toplamak” suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, Temmuz ayındaki duruşmasında ise tüm suçlamaları reddetmişti.

Hükümetin, Khalifa’nın neden çok daha yüksek güvenlikli A kategorisindeki bir hapishane yerine Wandsworth’a gönderildiğine ilişkin raporunun hafta sonunda hazır olması bekleniyor.

Muhalefet ise hükümetten ülkedeki cezaevlerindeki aşırı kalabalık ve personel eksikliği konusunda açıklama istiyor.

LBC radyosuna konuşan Londra Polis Şefi Mark Rowley, Londra halkını aramalara destek olmaya ve ellerindeki her türlü bilgiyi paylaşmaya çağırdı.

Mark Rowley, Halife’nin hapishane hücresinde bazı defterlerin bulunduğu yönündeki söylentiyi doğrulamadı.

Rowley ayrıca Khalifa’nın kendisini kamyonun altına saklamak için kullandığı bağların ne tür malzemeden yapıldığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Londra Emniyet Müdürü, çok iyi planlandığı anlaşılan kaçışın “içeriden” destek alınarak gerçekleştirilmiş olma ihtimalini araştırdıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Bu bir soru işareti. Cezaevi içinden biri ona yardım etti mi? O da yardım etti mi?” diğer tutuklulardan ya da gardiyanlardan yardım alıyor muydu? Dışarıdan birinin desteğini aldı mı?” Yoksa hepsini tek başına mı başardı?” dedi.

Halife’nin kaçışının ardından sınır kapılarında başlatılan denetim ve alarm durumunun hafta sonu da devam etmesi bekleniyor.

palandokenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu