Haber

Sultanbeyli’de 15 Temmuz olaylarına ilişkin dava yeniden karara bağlandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Sultanbeyli ve Mehmetçik Vakfı mevkiinde meydana gelen olaylarla ilgili Yargıtay’ın bozma kararının ardından, 15’i eski askerlik öğrencisi 16 sanığın yargılandığı davada, denendi sonuçlandı.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Marmara Cezaevi’nin karşısındaki salonda görülen karar duruşmasına tutuklu 15 sanık, diğer kusurdan hüküm giymiş 1 sanık ve avukatlarının yanı sıra müştekilerin avukatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı katıldı. Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü.

Mahkeme başkanı, sanıkların son sözlerini aldıktan sonra davaya karar verdi.

Mahkeme heyeti, 15 sanığa “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etmek” suçundan 15’er yıl hapis cezası vererek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme, 15 sanık hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye veya görevini yapmasına engel olmaya teşebbüs”, “Meclisi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından mahkumiyet kararı verdi. Bunların “pasif suç” kuralları çerçevesinde tasfiye edildiği gerekçesiyle. Cezaya yer olmadığına karar verdi.

Heyet, suçun işlendiği tarihte filo komutanı olan eski kurmay yüzbaşı Sinan Yaşam’a, kurbanlar Aydoğan Onmaz, Osman Nuri Esen ve Yakup Udun’u “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan toplam 42 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, “kasten yaralama” suçunun temyizi bulunmadığından, Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre verilecek cezanın bir önceki maddede belirtilen cezadan daha ağır olamayacağı gerekçesiyle hapis cezasını 22,5 yıla indirdi. “, tersine çevrilmeden önce mahkum edildi.

Ne oldu?

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Mayıs 2018’de 122 sanıklı davadaki kararını açıkladı.

Kararda, sanıklardan yüzbaşı Sinan Yaşam, üsteğmenler Aydın Gülşan ve Ali Apaydın, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

116 eski Hava Harp Okulu öğrencisine “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, sanıkların duruşmalardaki iyi hallerini dikkate alarak cezalarını müebbet hapis cezasına indirmişti.

Heyet, Sinan Yaşam’ı 3 müşteki hakkında “kasten yaralama” suçundan toplam 19 yıl 6 ay, sanıklar Sinan Yaşam, Aydın Gülşan ve Ali Apaydın’a da “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 45’er yıl hapis cezasına çarptırdı. şikayetçiler cezalandırılmıştı.

Olay tarihinde özel olan 3 sanığın beraatine karar verildi.

Yargıtay bazı hapis cezalarını bozdu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararına ilişkin yaptığı temyiz incelemesinde sanıklar eski yüzbaşı Sinan Yaşam ile eski üsteğmenler Aydın Gülşan ve Ali Apaydın’a “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. “, olay tarihinde özel olan 3 sanığın beraatine karar verdi. hükümlerini onayladı.

Olay tarihinde Hava Harp Okulu öğrencisi olan 116 sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası verilmesi kararı bozuldu.

Daire kararında, bu sanıklardan 15’inin daha önce darbe girişiminden haberdar olduğunun kanıtlanamadığı ancak olaylar sırasında kendilerine karşı çıkan vatandaşları ve polisleri havaya ateş ederek etkisiz hale getirmeye çalıştıkları belirtildi. ve silahlarını alıyorlar.

Bu 15 sanığın suçun infazı başladıktan sonra suça katılma iradesini açıkça ortaya koyduğunun vurgulandığı kararda, sanıkların “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan cezalandırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Hapis cezası talebi

Bozma kararının ardından yeniden görülen davada vakıfla ilgili mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, 15 sanığın “devirmeye teşebbüse yardım etmek” suçundan 22 yıl 6 aydan 30 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. anayasal düzen” ve tutukluluklarının devamına karar verildi.

Sanık Sinan Yaşam, darbe girişimi gecesi yakın mesafeden, amaçlı, yakın mesafeden ateş açma eylemleriyle Aydoğan Onmaz, Osman Nuri Esen ve Yakup Udun’un hayatları için ne ifade ettiğini; Ateş ettiğinin belirtildiği ancak elinde olmayan sebeplerle amacın gerçekleşmediği belirtilen görüşte, Yaşam’ın “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 58,5 yıldan 90 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. 3 kişi.

Öte yandan yerel mahkemeye geri gönderilen ve 3’e bölünen davada, belgeleri ayrıştırılan 66 ve 35 sanığın 2 farklı belge üzerinden davası devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu