Haber

Seçime 4 gün kala ‘müjde’: Yeni petrol sahası…

Seçime 4 gün kala doğalgaz ve petrolde ‘müjde’ devam ediyor. Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni sondaj çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

24 TV’ye katılan Bakan Dönmez, “Şırnak, Adıyaman ve Diyarbakır kırsalında halen devam eden çalışmalarımız var. Diyarbakır’da aslında tek alana odaklandık. Aslında ilk denememizde sonuç aldık ama olmadı. çok zor bir coğrafya ve heyelanlar oldu.bölgeydi.sondaj yerini değiştirmek zorunda kaldık.dolayısıyla o yeni sondaj bittiğinde belki oradan bir haber gelir.tarihiyle ilgili şu an bir şey söylemek zor.benzeri çalışmalar devam ediyor.”

‘ARAMAK GEREKİYOR…’

Bakan Dönmez sözlerine şöyle devam etti: “Geçen yıl Adana’da Çukurova’da bir keşif yaptık. Kalitesi de oldukça yüksekti. 36 civarındaydı. Oradan üretimimiz devam ediyor. Günlük üretimimiz bin varile yakın ama rezervler çok yüksek değil. Aramamız lazım, yani durum bu. İlk iş telefon etmek.”

Türkiye’nin petrol tüketimine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, “Biz büyük bir ülkeyiz. 85 milyon insan yaşıyor. Turistimiz, misafirimiz var. Aslında bu ülke 100 milyon nüfusu besliyor denilebilir. Bizim sanayimiz, bizim sanayimiz. ülke gelişiyor dolayısıyla tüketimimiz oldukça yüksek 850 bin varil civarında tüketimimiz var geçen yılı 80 bin varil/gün ile kapattık neredeyse yüzde 10’a yaklaştık inşallah bu sahayı tam kapasiteye aldığımızda , buradan gelecek tedbirle yüzde 20’yi geçmiş olacağız, yüzde 25’e de doğru gitmiş olacağız. Bu çok. Kıymetli.” (HABER MERKEZİ)

haber-kestel.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu