Teknoloji

Sahte Frank Ocean Şarkılarıyla Dolandırıyorlar!

ChatGPT ve Midjourney gibi üretken yapay zeka ve Uberduck gibi ses ve telaffuz klonlama teknolojileri internette yeni bir çağ başlattı. Artık rastgele ünlü bir sanatçının sesiyle farklı müzikler söyleyebilirsiniz, Sıfırdan müzik yazmak bile mümkündü.

Bu teknolojinin örneklerini en son Eminem’in sesiyle oluşturulan kedi müziklerinde ve geçersiz Drake ve The Weeknd gibi ‘feat’ müziklerde gördük. Ancak bir kişi bunu bir adım daha ileri götürmeye ve dolandırıcılığa başlamaya karar verdi. Bu kararından da sonuç aldı…

Sahte Frank Ocean ‘sızıntılardan’ binlerce dolar kazandı:

“Mourningassasin” isimli bir Discord kullanıcısı, sızdırdığını iddia ettiği yeni Frank Ocean müziğini para karşılığında satmaya başladı. 2016’dan beri yeni albümün yolunu izliyorum Frank Ocean hayranları da tuzağa düştü.

Gerçek, bu kullanıcının paylaştığı Discord sunucusunun moderatörü tarafından ortaya çıktı. Sunucudan yapılan açıklamada moderatör, satılan tüm müziklerin uydurma olduğunu belirterek, “The Line” ve “Steer It” adlı iki müzik başlığının yapay zeka ile yapıldığını doğruladı.

Ancak bu gerçek çok geç öğrenildi. Anakart ile konuşan kullanıcı “biz” zamirini kullanarak 9700 dolar kazanmayı başardıkdiye ilan etti.

Frank Ocean’ın çalıştığı plak şirketi şu an bir açıklama yapmadı.

Frank Ocean’ın ses klonlamasını alıyoruz, peki müziğin kendisi nasıl yaratılıyor?

Maalesef dolandırıcı arkadaşımız hangi yapay zeka teknolojilerini kullandığını paylaşmadı. Ama internette müziğiniz için altyapı oluşturan çok fazla yapay zeka var. Hatta Google artık dün yazdıklarınızı ve mırıldandıklarınızı müziğe dönüştüren yapay zekaya sahip. MüzikLMda kullanıma sunuldu.

Elbette dolandırıcılarımız müzik altyapısını sıfırdan kendileri oluşturmuş olabilir.

Geçmişte viral hale gelen gördüklerimize örnekler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu