Haber

İsveç: Kur’an-ı Kerim yakma yasağını kaldırma kararı

İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye’den onay beklediği bir süreçte, Kuran yakma eylemleriyle ilgili hukuki karmaşa sürüyor.

Ocak ayında Danimarka ve İsveç vatandaşlığına sahip aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği yakınında düzenlediği Kuran yakma hareketi Türkiye ile diplomatik krize yol açmış ve Ankara, İsveç’in NATO üyeliği müzakerelerini askıya almıştı. Ocak ayında eyleme izin veren polis, Şubat ayında yapılması planlanan benzer iki eylemi de güvenlik gerekçesi ile yasaklamıştı.

Stockholm İdare Mahkemesi’nin Salı günü polis yasağını kaldırma kararı tartışmayı yeniden alevlendirdi. İdare Mahkemesi, yasağa ilişkin olarak polis tarafından belirtilen “güvenlik kaygılarının” gösteri özgürlüğünü kısıtlamak için yeterli olmadığına karar verdi.

Bunun üzerine Perşembe günü açıklama yapan İsveç Polis Teşkilatı, yasağı kaldıran mahkeme kararına itiraz edeceğini bildirdi. Bildiride, “Kolluk Teşkilatı, konunun özünün önemli olduğuna ve bu nedenle bir üst mahkeme tarafından ele alınması için acil öneme sahip olduğuna inanıyor” denildi. Polis, mahkeme kararına yapılan itirazın 25 Nisan’a kadar sonuçlandırılmasını istedi.

AFP/BK,BO

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haberlice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu