Haber

“İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı” depreme karşı sismik izolatörlerle korunuyor

İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan en değerli ulaşım yolu olan Anadolu Otoyolu üzerinde yer alan Bolu Dağı Tüneli ve viyadükleri, sarsıntıların enerjisini sönümleyen sismik izolatörler sayesinde depreme karşı korunuyor.

1990 yılında yapımına başlanan ve 2007 yılında ulaşıma açılan Bolu Dağı Tünel ve viyadüklerinin yapımında bölgenin depremselliği dikkate alınmıştır.

Tünel ayak sistemine binen yükü azaltmak ve oluşacak fay hareketini karşılamak amacıyla 3,140 ve 3,25 metre uzunluğundaki her iki tünel tüpünde sismik boşluklar oluşturulmuştur.

Ankara ve İstanbul yakalarında toplam uzunluğu 9 bin 292 metre olan 4 viyadüğün ayaklarına 536 sismik izolatör yerleştirildi.

1999 depremlerinden sonra son teknoloji izolatörler yerleştirildi.

17 Ağustos 1999’da Gölcük’te 7,4, üç ay sonra Düzce’de 7,2 büyüklüğünde meydana gelen depremlerde deprem izolatörleri sayesinde tünel ve viyadükler sarsıntılara karşı gösterdikleri direnç sayesinde hasar gördü.

Viyadük ayakları üzerine sarsıntılar öncesinde konulan izolatörler, sarsıntılar sırasında ayakların ve kirişlerin zarar görmesini engelleyerek görevini yerine getirmiştir.

Hasar gören izolatörler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından son teknoloji yeni sürtünme sarkaç destekli izolatörler ile değiştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu