Ekonomi

İbrahim Burkay: “Bursa üretim ve ihracatçı kimliğini korumak zorunda”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) İdare Şurası Lideri İbrahim Burkay, Bursa’nın güçlü üretim ve ihracatçı kimliğini mutlaka koruması gerektiğini belirterek, “Bugün Bursa ihracatta üst sıralardaysa, 60 yıl önce kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nin büyük katkısı var. Dünyanın en büyük ekonomileri KOBİ’lerle büyüdü. Şehrin kalkınması için KOBİ’lerimizin büyümesinin önünü açmalıyız” dedi.

BTSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı Oda Hizmet Binasında gerçekleştirildi. BTSO İdare Şurası Lideri İbrahim Burkay, Oda olarak firmaların meselelerine tahlil üreten, dalların büyümesine imkan oluşturan bir anlayışa sahip olduklarını söyledi. BTSO meclis üyelerinin kendi kesimlerindeki firmaların talep ve beklentilerini en yeterli bilen, kesimlerini en düzgün halde temsil eden meslek mensupları olduğunu belirten Lider Burkay, kent içinde sıkışıp kalan ve kentin yükünü ağırlaştıran plansız tesislerinin otoyol, demiryolu ve limanlarla entegre bir halde planlı bölgelere taşınması gerektiğini söyledi.

“TEKNOSAB Özbekistan’a model oldu”

BTSO’nun 2013 yılından bu yana hayata geçirdiği vizyon projelerin sadece Türkiye’de değil yakın coğrafyadaki ülkelerde de rol model alındığını kaydeden Burkay, “TEKNOSAB bunun bir örneği. Çin’den Avrupa’ya uzanan Kuşak-Yol projesinde yer alan 14 ülkenin 8’i Türk Cumhuriyetleridir. Bu bölgelerde üretimin ve ekonominin büyütülmesinde TEKNOSAB rol model bölge olarak alındı. Özbekistan’da kurulacak olan yeni nesil sanayi bölgesinin tüm yapı taşları TEKNOSAB’ın oyun planına göre kurgulandı.” dedi.

“Projelerimizde KOBİ’leri merkeze alıyoruz”

Dünyanın en büyük ekonomilerinde büyümenin KOBİ’lerle olduğunu ifade eden Başkan Burkay, “Biz hayata geçirdiğimiz yeni projelerde KOBİ’leri merkeze alıyoruz. KOBİ OSB için bakanlığımıza gittiğimizde firmalardan talep toplanmasını isteemişlerdi. KOBİ OSB için 2 bin 600 firmamız müracaat yaptı. KOBİ’lerin büyümesi geometriktir. İtalya, Almanya ve İspanya’da da durum bu türlü. KOBİ’lerimizi sağlıklı büyümesini sağlamak için mekansal planlamaya ihtiyaç var.” diye konuştu.

“Hepimizin tarih önünde sorumlulukları var”

Bursa’nın üretim ve ihracatçı kimliğini kesinlikle müdafaası gerektiğinin altını çizen Lider Burkay, “Tarih önünde hepimizin sorumlulukları var. 60 yıl önce Bursa’da ilk OSB kurulduğu zaman karşı çıkanlar olmuştu. Bugün Bursa ihracatta üst sıralardaysa, 1961 yılında kurulan Bursa OSB, bunun en büyük itici gücüdür. Bursa’nın sanayi şehri özelliğini kaybetmemeliyiz. Bursa 5 yıldır ihracatta 16 milyar dolara takıldı. Buna orta ihracat sendromu diyoruz. Mutlaka kentimizin önümüzdeki dönem üretim ve ihracatçı kimliğini koruması lazım.” sözlerini kullandı.

Bursa’nın Türkiye’nin iktisat dönüşümünde değerli bir merkez olduğunu lisana getiren Burkay, “Binayı yapmak işin en kolay tarafı. Asıl problem içini dizayn etmektir. Bizim önceliğimiz işletmeyi sürdürülebilir kılmak ve alt yapıyı sağlamak. Biz şu ana kadar yaptığımız her işte sürdürülebilirliği temel aldık. Bursa’ya 4 tane TEKNOSAB lazım diyoruz. Biz her projeyi ortaya koyarken istişare ediyoruz. Bursa’nın muhtaçlıkları ortada. Oyun planımız Bursa’nın istediği oyun planı. Biz KOBİ OSB’yi firmalarımızın taleplerine nazaran şekillendirip Bursa’yı rahatlatmayı istiyoruz. Böylelikle KOBİ’lerimizin büyümesinin önünü açabiliriz. Kâfi ki bu birlik ve beraberliği kaybetmeyelim” diye konuştu.

“Her işin başlangıcı zordur”

Başkan Burkay, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde dijital dönüşüm merkezinin kurulacağını belirterek, projenin bölge esnafının yeni nesil elektronik ticarete geçişini sağlayacağını vurguladı. BTSO olarak sektör ayırt etmeksizin tüm üyelere hitap eden projeler hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Burkay, “Küresel Fuar Acentesi, UR-GE, Ticari Safari, yeni kuşak fuarlar üzere çalışmalar ile Odamız uzmanlık merkezi haline geldi. Bizler hiçbir vakit proje kolay olacak diye yola çıkmadık. Birinci UR-GE’mizi yaptığımız bebe çocuk konfeksiyonu sektöründe 16 tane firma bulabildik. Her işin başlangıcı zordur. UR-GE’nin başlamasıyla bu firmalarımız Avustralya’ya, ABD’ye ihracat yapmaya başladı. Bu birinci adım bölümlerde farkındalık oluşturdu.” dedi.

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, pandemi ile başlayan, enerji ve emtia fiyatlarındaki artışla tırmanan küresel ekonomideki belirsizlik ortamının yeni boyutlar kazanarak devam ettiğini söyledi. Uğur, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon ve işsizlik sayıları son 50-60 yılın tepesine ulaşmış durumda. Güç kesintileri, Avrupa’da önemli bir tedirginlik kaynağı haline gelirken, tedarik zincirlerindeki aksamaların tesirleri birçok bölümde hissediliyor. Böylesine sisli bir ortamda iş dünyamızın önünü daha rahat görebilmesi için BTSO Meclisimize kıymetli vazifeler düşüyor. Önümüzde ağır bir çalışma devri var. İdare Konseyimize ve tüm meclis üyelerimize çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” tabirlerini kullandı. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu