Haber

Erdek Körfezi’nde Genç Pinas’ın Varlığı Tespit Edildi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi’nde yaptıkları dalışlarda suyu temizleme özelliğiyle ekosistem için büyük önem taşıyan genç pinaları tespit ettiklerini belirtti.

prof. Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle Erdek Körfezi’nde Marmara Denizi’ne sık sık dalış yaparak araştırma yaptıklarını söyledi.

Son dalışlarından izlenimlerini aktaran Sarı, “Marmara Denizi ve Erdek Körfezi’nde deniz suyu sıcaklıkları ağustos ayında olduğu gibi hala çok yüksek. Bu durum denizdeki canlıları olumsuz etkiliyor. Bu durum devam ederse sıcağı sevenler Denizlerde türler artacak, ilk üremelerin yaşı ve uzunluğu azalacak.” söz konusu.

Sarı, suyu temizleme özelliğine sahip midye türü pina’nın popülasyonunun artmasının denizler açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Dalışları sırasında pinalarla karşılaştıklarını belirten Sarı, şöyle devam etti:

“Son dalışlarımızda Erdek Körfezi’nde ileri düzeyde bir gelişme olduğu görüldü. Kurbağalıdere Plajı’nda yaptığımız dalışlarda 1 metrekarelik alanda 3 metre derinlikte 6 yavru ve genç pinanın bulunduğunu gördük. Bu yavru pinalar Erdek Körfezi’ndeki ekosistemin geliştiğini gösteriyor çünkü “Pinealar deniz suyundaki kirliliği arındırıyor. 1 pinanın 1 saatte 6 litre suyu arıttığı biliniyor. Pinas Akdeniz’de öldü, sadece Erdek Körfezi’nde yaşıyorlar.”

Sarı, 1 Eylül’de başlayan istavrit avının güzel göründüğünü, hamsi ve karides konusunda kötü başlamadığını ancak yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu yıl meşe palamutunun bol olmayacağını öngördüğünü kaydeden Sarı, şöyle konuştu:

“Son 20 yılın verilerine ve son 5 yılın ortalamasına baktığımızda denizlerimizde tüm türlerin azaldığını, avcılığın geriye doğru gittiğini görüyoruz. Geçen yıl tüm denizlerimizde 40 bin ton meşe palamudu yakalanmıştı. Türkiye’de yakalanan bu meşe palamutlarının ortalama yaşı 4 iken, Yunanistan’da 6, İtalya’da ise 6’dır. “9 olduğunu görüyoruz. Yani balığa büyüyüp yaşlanma fırsatı vermiyoruz. Balık stoklarımızı bilinçsizce tüketiyoruz.”

Türkiye’nin en iyi denizcilik fakülteleri arasında yer aldıklarını vurgulayan Sarı, uluslararası projelerde de yer aldıklarını ve vizyonlarını sürekli büyüttüklerini belirtti.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi programının 4. bölümünün de açıldığını bildiren Sarı, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü’nün 2 Ekim itibarıyla İngilizce eğitime başlayacağını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu