Haber

Çorum Alaca İlçe Emniyet Müdürlüğü Vatandaşları Sosyal Medya Dolandırıcılıklarına Karşı Uyardı

Çorum Alaca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri vatandaşlara sosyal medya dolandırıcılığına karşı alınacak önlemlerin yer aldığı broşürler dağıttı.

Alaca İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre ekipler, sosyal medya dolandırıcılığına dikkat çekmek için Cumhuriyet Meydanı’ndaki vatandaşlara bilgi verdi.

Açıklamada, internet üzerinden yapılan araç kiralama, online alışveriş, yedek parça alımı, tatil planı gibi işlemlerde vatandaşların dolandırılabileceğine dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Ayrıca dolandırıcı kişiler, kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde telefon ekranlarından ‘polis tarafından aranıyor’ izlenimi verecek şekilde arama yaparak vatandaşlarımızın güvenini kazanıyor. Daha sonraki aşamalarda ise vatandaşlarımızın güvenini kazanıyorlar. Verdikleri hesap numaralarına para aktarmaları, parayı ve altınları çöp kutularına, parklara veya sokaklara bırakmaları isteniyor.” .Polis, jandarma, savcı veya herhangi bir kamu görevlisi hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan ziynet, para teslim etmesini, havale veya EFT yapmasını talep etmeyecektir. ​​Sizi telefonla arayacaklar, kendilerini polis, savcı, asker olarak tanıtacaklar ve sizden bankaya para yatırmanızı veya bir yere para göndermenizi isteyecekler. “Sizden altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Bu tür durumlarla karşılaşırsanız 112 acil çağrı hattını arayın veya en yakın polis birimine başvurun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu