Ekonomi

BIST 30 endeksi VİOP kontratı yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 1,2 artışla güne 6.372,00 puandan başladı.

Açılış seansında Haziran vadeli işlem sözleşmesi, önceki normal seans kapanışının yüzde 1,2 üzerinde 6.372,00 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı seyrini takip ederek üst üste dördüncü güne yükselişini sürdüren endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 1,1 üzerinde 6.299,75 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yüzde 0.5 artışla 6.329,00 puana yükseldi.

Analistler, hafta sonunda ağırlaşacak olan makroekonomik veri takvimi öncesinde küresel borsaların sınırlı da olsa olumlu bir seyir izlediğini belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikalarına ilişkin belirsizlikler her geçen gün azalsa da yatırımcıların önümüzdeki hafta atılacak adımları fiyatlama konusunda temkinli davrandığı görülüyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın yüzde 81 olasılıkla politika faizini sabit tutacağının öngörüldüğünü belirten analistler, son faiz oranının yüzde 5,25-5,50 seviyesinde belirleneceğine ilişkin beklentilerin devam ettiğini söyledi. güçlü ol.

Analistler bugün ABD’de dış ticaret istikrarının izleneceğini belirterek, teknik açıdan endeks sözleşmesinde 6.400 ve 6.500 seviyelerinin direnç, 6.250 ve 6.200 puanlarının ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu