Haber

‘Belgesel’ suç delili olmuştu: İnsan hakları savunucusu Günseli Suna Kaya beraat etti

İZMİR – İmece Dostluk ve Dayanışma Derneği Lideri ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Heyeti üyesi Günseli Suna Kaya hakkında, 2016 yılında İzmir’de düzenlenen bir basın açıklaması sonrası yaptığı konuşma nedeniyle dava açıldı. “Örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Kaya ve avukatları katılırken, birçok insan hakları savunucusu ve hukukçu da Kaya’ya destek olmak için İzmir Adliyesi’ne geldi.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada tabir veren Kaya, o devir Cizre’de ve bölgede yaşananları anlatarak, insan hakları savunucusu olduğunu vurguladı. O periyot çatışmalara taraf olmayan şahısların de öldürüldüğünü ve buna karşı ömür hakkını savunduklarını söz eden Kaya, konuşmasında kabahat ögesi olmadığını belirtti. Kimseden talimat almadığını vurgulayan Kaya, beraatini talep etti.

MAHKEME BERAATİNE KARAR VERDİ

Avukatlar ise Kaya’nın söylemlerinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. “Örgüt propagandası” suçunun unsurlarının oluşmadığının altını çizen avukatlar, benzer suçlamalara ilişkin farklı mahkemeler ve Yargıtay tarafından verilen kararları da mahkemeye sundu. Avukatların savunmasının ardından mütaala veren duruşma savcısı ise “delil yetersizliği” nedeniyle Kaya’nın beraatini istedi. Mahkeme heyeti de “örgüt propagandası” kabahatinin ögeleri oluşmadığı gerekçesiyle Kaya’nın beraatine karar verdi.

.

SUÇ DELİLİ ‘BELGESEL’

Öte yandan soruşturma sürecindeki bazı detaylara dikkat çekildi. Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) yöneticisi sıhhat işçisinin meskeninde yapılan aramada bir CD/DVD bulunmuş, kelam konusu CD/DVD’nin içeriğinde ise sokağa çıkma yasakları döneminde Cizre’de halka sağlık hizmeti sunmaya çalışırken öldürülen sağlıkçılar Eyüp Ergen, Şeyhmus Dursun ve Abdülaziz Yural anısına sendika genel merkezi tarafından hazırlanan belgesel yer alıyordu.

“Siyaha Karşı Beyaz SES” isimli söz konusu belgeselde Günseli Suna Kaya’nın 2016 yılında İzmir’de yapılan bir basın açıklamasında yaptığı konuşmaya da yer veriliyor. Belgeseldeki yaklaşık üç dakikalık imaj ile ilgili Kaya hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu