Haber

Başkan Büyükakın: Her şey otizmli çocuklarımızın mutluluğu için

Önder Büyükakın, otizmli bireylere uygun beslenme alışkanlığı kazandırmak amacıyla hayata geçirilen PROBES projesi hakkında bilgi verdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla dezavantajlı bireylerin hayatını kolaylaştırmak ve tüm imkanlardan eşit şekilde yararlanmasını sağlamak için yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye rol model olmaya devam ediyor. Memnun Şehir idealiyle hiçbir vatandaşını yalnız ve çaresiz bırakmayan Büyükşehir, özel gereksinimli bireylerin yaşamının önündeki engellerin kaldırılmasına hizmet ediyor. Bu kapsamda Otizm Spektrum Bozukluğu (Otizm) olan çocuklara uygun beslenme alışkanlığı kazandırmak amacıyla 2021 yılında PROBES projesini hayata geçiren Büyükşehir, tüm sağlık ve sosyal hizmetleriyle otizmli bireylerin yanında yer alıyor.

TÜRKİYE ÖRNEK PROJESİ

Engellilere yönelik duyarlı yaklaşımıyla her zaman takdir toplayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde PROBES projesinin geldiği son noktayı paylaştı. Önder Büyükakın, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile otizmli bireyler için Probiyotik Eser Geliştirme, Üretim ve Beslenme Danışmanlığı anlaşması imzaladık. Protokolün ardından üniversitemiz ile yapılan Ar-Ge ve saha çalışmaları ile otizm tanılı bireyleri belirledik. Belirlediğimiz ailelerle görüşmeler yaparak üniversitemiz tarafından üretilen ve değerlendirilen probiyotik ürünlerin ailelerimize ulaşmasını sağladık. Türkiye’ye örnek teşkil eden projemizden ilk 6 ayda 2 küme halinde 100’e yakın otizmli çocuk faydalandı. Yüzlerce probiyotik ürünü ailelerimize ücretsiz ulaştırdık, ulaştırmaya da devam edeceğiz.”

“HER ŞEY OTİZMLİ ÇOCUKLARIMIZIN MUTLULUĞU İÇİN”

Önder Büyükakın, 3’üncü kümedeki otizmli bireyler için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Süreç tamamlandığında ailelere ürünleri ücretsiz olarak ulaştıracağız. Projemiz her geçen gün kendini geliştirmektedir. Üniversite iş birliği kapsamında saha çalışmaları ve değerlendirmeler devam etmektedir. Her şey otizmli çocuklarımızın mutlu bir hayat yaşamaları için. Sevgi ve desteğimizle her zaman yanlarında olacağız.”

PROB NEDİR?
Bir Probiyotik Eser Geliştirme, Üretim ve Beslenme Danışmanlığı Projesi olan PROBES, Kocaeli ilinde Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış bireylere uygun beslenme alışkanlığı kazandırmak amacıyla planlanan bir projedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen proje kapsamında probiyotik ürünler için Ar-Ge çalışmaları yapılırken, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen saha çalışması ile otizmli bireyler tespit ediliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu