Haber

Ankara’da Hocalı Katliamı ve Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler anıldı

Ankara’da 31 yıl önce Hocalı Katliamı ve 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler anısına “Kaderde Omuz Omuza” programı düzenlendi.

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği ile Türkiye-Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı’nın (TADIV) ev sahipliğinde düzenlenen program, iki ülke milli marşlarının okunması, şehitlere saygı duruşu ve şehitlere saygı duruşu ile başladı. Kur’an.

Büyükelçilik Müsteşarı Eldar Aliyev, Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Üyesi Şamil Ayrım Kaderde Omuz Omuza programına katıldı. ve Kader”. Dr. Aygün Attar ve çok sayıda davetli katıldı.

Aliyev burada yaptığı konuşmada 31 yıl önce Hocalı Katliamı’nda şehit olan ve 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini dile getirdi.

Azerbaycan ve Türk halkının iyi ve kötü günlerinde birlikte yaşamayı başarmış bir halk olduğunu belirten Aliyev, Türk ve Azerbaycan halkının birliğine bir kez daha şahit olunduğunu kaydetti.

Aliyev, “Bugün burada olmaktan hem gururlu hem de üzgünüm” dedi. Büyük Türk milletinin bu yükün altından kalkacağına eminim. Bizim birliğimiz her zaman Azerbaycan ve Türkiye’nin birliği olacaktır” dedi. terimini kullandı.

“Azerbaycan halkı adeta birleşmiş durumda”

TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Kümesi Lideri Şamil Ayrım da Kahramanmaraş’ta meydana gelen depreme değinerek, “Gördüğümüz gibi bu 100 yılda olan bir afet, korkunç bir afet ama bizim insanımız, Azerbaycan halkı adeta birleşmiş durumda.” dedi.

Bu zorlukların kenetlenerek aşılacağını belirten Ayrım, bunun kolay olmadığını ve en kısa sürede binlerce evsizin evlerine kavuşacağını ifade etti.

Hocalı Katliamı’nın da bir vahşet olduğunu vurgulayarak, “Türk milleti olarak şu an barış istiyoruz. Bir zafer kazandık ve bu zaferin sonunda üç devlet arasında anlaşma imzalandı. Bu anlaşmanın gereklilikleri.” terimleri kullandı.

Bu bölgenin 200 yıldır katliamlara sahne olduğunu belirten Ayrım, “2 yıl önce 44 gün süren bir vatan savaşını kazandık ve çok önemli bir ders verdik. Türk dünyasının uyanmasına vesile olan bir ders verdik.” söz konusu.

Azerbaycan Milletvekili Anar Mammadov yaptığı konuşmada, Karabağ bölgesine bağlı Hocalı kentine düzenlenen saldırıda 613 masum Azerbaycan vatandaşının vahşice katledildiğini hatırlattı.

Mammadov, “Tarihe kara bir gece olarak geçen Hocalı soykırımını unutmadık, asla unutmayacağız.” terimleri kullandı.

Ermeni birliklerinin başlattığı katliamın ilk anından itibaren Türkiye’nin açıkça Azerbaycan’ın yanında yer aldığını ifade etti.

Mammadov, 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen sarsıntıların ardından Azerbaycan’ın ilk andan itibaren Türkiye’nin yanında olduğunu belirterek, “Sizin acınız kederimiz, acımız acımızdır. Her zaman yanınızdayız.” dedi.

Programda konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da “Hocalı bizim daimi acımızdır, dinmeyen bir acıdır. Bunu hep kalbimizde derinden hissederiz.” Azerbaycan’ın da Türkiye’nin üzüntüsünü kendi üzüntüsü gibi sahiplendiğini kaydetti.

Ünüvar, “Bu gerçekten bir dostluk ve kardeşlik özelliğidir.” söz konusu.

alacakaya-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu