Haber

AK Parti Grup Başkanvekili Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına yönelik itirazları eleştirdi.

AK Parti Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına yapılan itirazlara tepki göstererek, “Kanadoğlu zihniyetini diriltmek isteyenlerin cevabını 14 Mayıs’ta aziz milletimiz verecektir.” ifadesini kullandı.

Tunç yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yapılan itiraz başvurularını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına itiraz edenlerin hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirten Tunç, “Hukukun dışında siyaset tasarlamak isteyenler tarihin kara sayfalarında yerini almıştır. İsteyenlere aziz milletimiz 14 Mayıs’ta cevap verecektir. Kanadoğlu zihniyetini canlandırmak için.” görüşünü paylaştı.

2017 referandumuyla hükümet sisteminin değiştiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018’de yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlatan AK Partili Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerine ikinci kez aday olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yürütme yetkisinin Cumhurbaşkanı’na verildiğini, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu’nun lağvedildiğini hatırlatan Tunç, şunları kaydetti:

“Sorumluluğu olmayan ve kararları yargı denetimine kapalı bir cumhurbaşkanı yerine, sorumluluğu olan ve kararları yargıya açık bir statü ortaya çıktı. 2017’deki anayasa değişikliğinden önce seçilen cumhurbaşkanları, yürütme yetkisine sahip olmadığından kendilerine ait, yürütmenin kullanımına sınırlı ölçüde katılmışlardır, önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerini anayasanın 101. ilkesine uygun olarak yapmışlardır, bunu “yürütme erkinin seçimi” olarak kabul etmek mümkün değildir. Ayrıca Anayasa’nın cumhurbaşkanı adaylığını ve seçimini düzenleyen 101. maddesinin yürürlük tarihi yapılacak ilk seçim yani 2018 olarak belirlenmiştir. geri.”

haber-malazgirt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu