Haber

6 Ocak ABD’deki Komite, Kongre baskınına ilişkin nihai raporunu yayınladı

ABD’de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Komisyonu, 18 ay sonra nihai raporunu yayınladı.

ABD’de 6 Ocak 2021’de Kongre binasına düzenlenen baskını soruşturan Temsilciler Meclisi Komisyonu, yaklaşık 18 ay süren soruşturmanın ardından 814 sayfadan oluşan son raporunu yayınladı. Komite Lideri Bennie Thompson raporun ön saflarında şunları söyledi: “Bu rapor, Donald Trump’ın 2020 seçimlerini hükümsüz kılmaya ve yetki devrini önlemeye yönelik çok yönlü girişimleri hakkında daha fazla ayrıntı sağlayacak. Bu yılın başlarında yaptığımız duruşmalarda sunulan bilgilere dayanarak, Trump’ın kararı Yerel yetkililerden karar almak için Cumhurbaşkanı’na “Seçmenin iradesini geçersiz kılmak ve onu görevde tutmak için yaptığı baskıyla ilgili yeni bulguları başkan yardımcısına kadar sunacağız” dedi.

“6 Ocak olaylarının hiçbiri onsuz olmazdı”

Raporda, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, destekçilerinin Kongre binasına saldırmasını engellemek için herhangi bir önlem almadığı belirtildi. Raporda, “6 Ocak’ın ana nedeni bir adamdı, eski Lider Donald Trump. Birçok kişi onu takip etti. 6 Ocak olaylarının hiçbiri onsuz olmazdı.” Ayrıca Kasım 2020 seçimleri ile 6 Ocak baskını arasındaki iki ayda Trump ve yakın çevresinin 2020 seçim sonuçlarını geçersiz kılmak için en az 200 farklı eylemde bulunduğu kaydedildi. Raporda yer alan bulguların, gerçekleştirilen binden fazla görüşmeden elde edilen bilgilere ve soruşturma sırasında araştırmacılar tarafından elde edilen 60’tan fazla federal ve eyalet mahkemesinin e-postalarına, kısa ifadelerine, telefon kayıtlarına ve kararlarına dayandığı belirtildi. .

Demokrat liderliğindeki heyet, Adalet Bakanlığı’na Trump hakkında hukuki tavsiye de verdi.

Trump’ın tepkisi

Sosyal medya platformu Truth Social’da yaptığı açıklamada Trump, raporu “son derece partizan” ve “cadı avı” olarak nitelendirdi. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu