Yaşam

3. Metropolis Tiyatro Festivali Renkli Kortej Yürüyüşü ile Başladı

Torbalı Belediyesi3. Metropolis Tiyatro Festivali ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Metropolis Antik Kenti’nde binlerce yıl önce düzenlenen sanat etkinlikleri, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Metropolis Tiyatro Festivali ile yeniden hayat buluyor.

Geçen yıl yetkililerden ‘Yılın Tiyatro Festivali Ödülü’nü alan festival için. Torbalı Belediye bu yıl dolu dolu bir program hazırladı. Dört gün sürecek şenlik, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, CHP İlçe Başkanı Övünç Demir, ünlü sanatçılar Zihni Göktay, Yaşar Gündem, tiyatro ekipleri ve yüzlerce vatandaşın katılımıyla Cemali Tuncer Caddesi’nde gerçekleşti. Engelsiz Yaşam Parkı’ndaki kortej yürüyüşü sona ererken, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin ve ünlü oyuncu Zihni Göktay birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Torbalı Belediyesi Halk Oyunları ekipleri güne özel gösteriler düzenledi.

TEKİN: FESTİVALİMİZ ULUSLARARASI BOYUT KAZANACAK

Kortej yürüyüşünün ardından ‘Nermin’ adlı ödüllü dans tiyatrosu sahnelendi. Yaklaşık bin vatandaşın ilgiyle izlediği program uzun süre ayakta alkışlandı.

Gösterinin ardından açıklama yapan Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, sergiledikleri gösteri için tiyatro grubuna teşekkür ederek, “Binlerce yıldır oyunların sahnelendiği Metropolis Antik Kentimiz yeniden sanat ve tiyatroyla buluşuyor. Festivalimiz artık ödül töreninde. ödüllü festival Metropolis Festivali başladı, ‘Bunda da başardık’ diyebileceğimiz bir gösteri oldu. İki yıldır bizleri yalnız bırakmayan Zihni Göktay hocamız, kendisi gibi bir ustayı burada ağırlamaktan büyük gurur duyduğunu belirterek, “İleride bu sahnede bir tiyatro ödülleri gecesi de düzenlemek gibi bir hayalimiz var. İnşallah bunu da gerçekleştirebiliriz” diye konuştu. Öte yandan büyük ilgiyle karşılaşan usta sanatçı Zihni Göktay da, “Tiyatroyu yaşatıp değerini bu tür şenliklerle gösterenlere çok teşekkür ediyorum. . Ne zaman çağırırsan geleceğim.”

BUGÜN OLAYLAR

Dün başlayan ve binlerce vatandaşın ilgi gösterdiği festivalin ikinci günü çocuk tiyatrosu ile başlayacak. Balıkesir Sanat Merkezi’nin Pancar’da sahneye koyduğu “Gezegenimiz” adlı çocuk tiyatrosu saat 14:00’te çocuklarla buluşacak. Çocuk tiyatrosunun ardından saat 18:00’de Beyaz Cafe’de “Sanata Adanan Yıllar” konulu söyleşi gerçekleştirilecek. Metin Güler koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek söyleşide Ayşenil Şamlıoğlu, Turgay Tanülkü ve Zihni Göktay gibi ünlü isimler Torbalı halkıyla buluşacak. Akşam saat 21.00’de Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun hazırladığı Çehov Vodvill adlı tiyatro oyunu İsmail Uygur Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Tüm oyunlar ücretsizdir.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

cobanlar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu